Hrvatski




Films in competition Naff 2012.

Neum Animated Film Festival 2012. this year's shall take place in the period of 30.06 till 05.07 in Neum (Bosnia i Herzegovina). Here is the list of films in competition Neum Animated Film Festival 2012.



Films in competition
2012 Neum Animated Film Festival
  AUTOR FILM TRAJANJE ZEMLJA
1. Dinko Kumanović  Lure 3:12 Hrvatska
2. Wolfram .Kapffmeyer  Walflower Tango 7:14 Germany
3. Adrian  Dexter  Vaesen 6:05 Denmark
4. Azais Frederic,Di Malta Theo, Lymonerie Benjamin,Quillet Adrien Little Tubstone 5:22 France
5. Harmony Bouchard, Andy le Cocq, Joakim Riedinger, Raphael Cenzi Swing of change 6:32 France
6. Sandy Bienvenut, Alexsandra Condoure, Vincent Dromart, Nicolas Quissac, Mathieu Ringot Fair tale 5:27 France
7. Alexsandra Condoure Fan 6:08 France
8. Rimet Benoit, Sor Golivier, Farakas Charles Cross Road 7:17 France
9. Brian Gossart, Jeremy Celeste, Thomas Dufresne, Bailly Josselin, Nastasia Bois Reflet 8:02 France
10. Conrad Tambour The Visit 8:30 Germany 
11. Arthur Qwak  Oscar's oasis 7:00 France
12. Albert Radl Prince rat 14:30 Germany
13. Jason Carpenter The Renter 9:52 USA
14. Okruzhnova Tatiana One mor time 2:43 Russia
15. Nikolai Neumetzler, Ulrike Schulz/ Lokomoschine 7:24 Germany
16. Pyotr Zakrevsky The Letter 13:00 Russia
17. Pierre Ducos & Bertrand Bey LA Dente 7:30 France 
18. Zsófia Tari Szofia Land 5:35 Hungary 
19. Carlo Vogele Una furtiva lagrima 3:00 France 
20. Gyuhyun Kim Mirror 6:00 USA
21. Erik van Schaaik Pecker 2:55 Netherland
22. Leevi Lehtinen  Ego 10:00 USA
23. Sjaak Rood Coffee 5:46 Netherland
24. Omid Khoshnazar Parazit 8:30 Iran
25. Mohammad Hadadi pour Renovation 8:00 Iran
26. Shiva Sadegh Assadi I was two 5:30 Iran
27. Mehdi Khoramiyan Alchemist 10:00 Iran
28. Dastin  Grella  Prayers For Peace 7:30 USA 
29. Juan Montes de Oca She 19:00 Spain
30. Tod Polson Escape of the Gingerbread man 13:30 Thailand  
31. Srinivas Bhakta My father is a washerman 8:18 India
32. Srinivas Bhakta Frog in a well 4:22 India
33. Zvonimir Haramija Monster Master 5:36 Croatia
34. Leo Verier Dripped 9:00 France
35. Ben  Smith Robin Hood 10:00 UK
36. Ben  Smith  Sherlock Holmes 11:00 UK
37. Cesar Desmond Fernández Cahill  The umdoni tree 5:00 Spain
38. Dubravko Mataković  Cigla 8:30 Hrvatska  
39. Enrique Diego,Roci Galea, Daniel, Hernandez,Carlos Nicoll Moonface 6:00 Spain
40. Csaba Bardos Albert 5:55 Hungary
41. Peter Parr  Sumer Dream 5:32 UK
42. Oleg Uzhinov Laundry day 6:45 Russia 
43. Oleg Uzhinov The grand piano 6:55 Russia
44. Mateusz Heldwein  The Balad of Nameless Joe 13:29 Poland
45. Pawel Debski Lumberjack 14:47 Poland  
46. Patrick Schoenmaker The Itch 6:50 Netherland


Neum Animated Film Festival is Copyright © 2017 Studio Neum. All rights reserved. This site is powered by GCR production.